Astell & Kern visar upp ny högupplöst spelare och in-ear monitor

astell-kern-ak70.jpgVid förra veckans CE Week-evenemang i New York visade Astell & Kern upp två nya produkter: en ny bärbar högupplöst ljudspelare som heter AK70 (visas här, 599 $) och en uppdaterad andra generationens version av AK T8iE in-ear-monitorer ( $ 999). AK70 är den första i Astell & Kerns bärbara sortiment som inkluderar en digital linjeutgång via optisk och USB, så att användare kan ansluta sin egen externa DAC. Andra generationens AK T8iE, designad i samarbete med Beyerdynamic, uppdaterar den tidigare, prisbelönta IEM med en ny kabeldesign. Båda produkterna kommer att finnas tillgängliga i juli.

Från Astell & Kern
Astell & Kern debuterade två nya produkter för den amerikanska marknaden vid CE Week. Den nya AK70 bärbara ljudspelaren med hög upplösning och AK T8iE 2: e generationens in-ear-skärm läggs till i Astell & Kerns sortiment av prisbelönta högupplösta ljudprodukter.

Astell & Kern AK70 är den senaste bärbara högupplösta ljudspelaren i Astell & Kern-sortimentet. En ny bärbar högupplöst spelare på grundnivå, den enda DAC AK70 är den första bärbara Astell & Kern-spelaren som har en digital utgång via optisk och USB. Detta tillåter användare en rad alternativ för att ansluta sin egen favorit externa DAC.

uefi firmware -inställningar saknas windows 10

Andra funktioner i Astell & Kern AK300 inkluderar:
• Enkel Cirrus Logic CS4398 DAC-chipset
• Stöd för högupplöst ljuduppspelning upp till 24-bitars / 192 kHz PCM-ljud och upp till dubbel hastighet, 5,6 MHz DSD (konverterad till PCM)
• 64 GB internt flashlagring med enstaka microSD-kortplats för upp till 200 GB extra lagringsminne
• DLNA 1.0-kompatibel
• Wi-Fi-aktiverat, stöder OTA-firmwareuppdateringar och streaming av musik från andra enheter i samma nätverk
• Stöder AK Connect-appen, tillgänglig för iOS- och Android-enheter
• USB DAC-funktion - kan anslutas till en Mac / PC för att kringgå internt ljudkort och mata ut högupplöst ljud
• CD-Ripper-kompatibel, så att användaren kan rippa musik direkt till spelaren utan att behöva en dator.

Astell & Kern AK70 kommer att finnas tillgänglig i juli 2016 för 599 USD.

Gör sin världsdebut på CE Week NY är den nya andra generationens Astell & Kern AK T8iE In-Ear-skärmar. Astell & Kern samarbetade med Beyerdynamic förra året för att producera den första Tesla-förarbaserade In-Ear Monitor. AK T8iE är exklusivt tillgänglig via Astell & Kern. Den nya andra generationen AK T8iE uppdaterar den populära och prisbelönta IEM med en ny kabeldesign. AK T8iE II har samma neutrala och naturliga ljud med stor effektivitet som hittades i första generationens IEM. Tesla-drivrutinerna som används i AK T8iE är 1/16 lika stora som tidigare Tesla-drivrutiner, men levererar ändå de exakta ljudegenskaperna hos större Beyerdynamic-hörlurar.

ps4 -konto låsning/återställning av lösenord

Lika viktigt som ljudkvalitet är komfort. AK T8iE har en concha-design med kabeln som går över örat, vilket har flera fördelar. Å ena sidan är ett något större hölje nödvändigt för att rymma 11 mm Tesla-drivrutinen inuti. Å andra sidan sitter de ovala concha-formarna mycket bekvämt i örat utan tryck. De sätts enkelt in istället för att pressa dem kraftigt in i hörselgången. Och eftersom kabeln inte drar kan de inte falla ut. Kabeln är täckt med Aramid, en stark och värmebeständig syntetfiber, för hög hållbarhet som klarar långvarig användning. Själva öronsnäckan är tillverkad av en egen komposit med en tre-skikts PVD-beläggning och innehåller koppar och krom.

AK T8iE har två kablar, den första med ett balanserat, 2,5 mm fyrpoligt uttag för användning med Astell & Kern-spelare. Dessutom ingår en andra kabel med 3,5 mm jack för användning med andra bärbara spelare. Fem olika storlekar av dessa unika silikonspetsar ingår, liksom skumspetsar i S, M och L.

Uppgraderade funktioner i AK T8iE andra generationen inkluderar:
• Uppgraderad röstspole med optimerad trådgeometri
• Ger lättare förflyttning av membranet vid högsta volymnivåer
• Hög tillförlitlighet
• Extremt låg distorsion
• Högkvalitativ transparent silverpläterad kabel
• Silver / kopparlegeringar med hög renhet för det renaste ljudet
• Aramidfiberkärna för ultimat styrka
• Icke-allergiframkallande, extremt flexibel genomskinlig hylsa
• Guldpläterade MMCX-kontakter med hög precision
• Exakt anslutning av kablar till öronsnäckan
• Hög tillförlitlighet
• Lägsta motstånd för bästa ljudprestanda

Astell & Kern-ingenjörer arbetade nära Beyerdynamic för att ställa in ljudutgången för varje IEM för att perfekt matcha ljudegenskaperna hos Astell & Kerns bärbara högupplösta ljudspelare. Varje par IEM byggs för hand vid Beyerdynamic-anläggningen i Heilbronn, Tyskland, enligt Beyerdynamics krävande specifikationer.

Astell & Kern AK T8iE andra generationens In-Ear Monitor är 999 $ och kommer att finnas tillgänglig i juli 2016.

hur man använder wii u gamepad på PC

Ytterligare resurser
Astell & Kern tillkännager ny bärbar högupplöst ljudspelare på nybörjarnivå på HomeTheaterReview.com.
Astell & Kern debuterar 500N Hi-Res Music Server på HomeTheaterReview.com.